Гідравлічний роздільник: призначення, принцип дії, застосування і розрахунок

Гідравлічний роздільник: призначення, принцип дії, застосування і розрахунок

Гідрострілка для опалення має ще пару назв: гідравлічний роздільник або ще мудрованіше — гідротерморазделітель. Але ми складно не будемо, а просто — гідрострілка.

Відразу скажу, що гідрострілку потрібно ставити не у всіх опалювальних системах, так що ваше завдання, прочитавши статтю, визначити, чи потрібна вона в вашій системі.

ЩО ПРЕДСТАВЛЯЄ СОБОЮ ГІДРОСТРІЛКА?

Виглядати це пристрій може так:

Це лише одне з багатьох можливих виконань, важливий не зовнішній вигляд, а внутрішня сутність, яка, не залежно від зовнішності, у всіх гідрострілок одна: труба круглого, як на фото вгорі, або квадратного перетину:

— З шістьма привареними патрубками, які «стирчать» в різні боки.

Патрубки з боків, — це входи і виходи для приєднання подаючих трубопроводів і обраток. До патрубка на «маківці» приєднується автоматичний розповітрювач, тому що в верхній частині гідрострілка може (а раз може, то й буде) накопичуватися повітря. До самого нижнього патрубка приєднується зливний кран, через який зручно видаляти бруд, що осів в нижній частині гідрострілки.

«Пристрій» гідрострілка добре видно на наступному малюнку, де наш предмет показаний в розрізі:

Як бачимо, у гідрострілці дійсно немає ніякого «внутрішнього устрою». Тільки в цьому виконанні нижній кран не в самому низу гідрострілки, а збоку. Але варіант на перших фото краще, тому що в третьому варіанті бруд нижче крана залишиться в гідрострілці.

КОЛИ ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ГІДРОСТРІЛКА ОПАЛЕННЯ?

Відповім одразу: коли система опалення дуже потужна (в будинку кілька поверхів, на кожному радіатори, та ще плюс — бойлер непрямого нагріву, так, може бути, ще й теплі підлоги ...). У таких системах витратИ теплоносія досить велики.

Тепер подивіться на нутрощі настінного газового котла:

Трубки малого діаметра, через них не прокачати багато теплоносія ніяким насосом.

Висновок: потрібно як би розділити котел і решту системи опалення (це більше відноситься до настінних котлів).

Отже, гідрострілка для опалення потрібна в наступних випадках:

один настінний котел працює на розгалужену (часто комбіновану) систему опалення, в якій велика витрата теплоносія;
два настінних котла працюють на таку ж потужну систему;
знову-таки на потужну систему працюють настінний і підлоговий котли.

(Зазвичай другий котел резервний, так що гріти потужну систему все одно буде один настінний котел).

Гідрострілка ставиться для узгодження потоків теплоносія в системі опалення і в котлі. Щоб це зрозуміти, розберемо наступне питання.

ЯК ПРАЦЮЄ ГІДРОСТРІЛКА?

Гідрострілка може працювати по одній з трьох наведених нижче схем.

Варіант 1. Витрати через систему опалення і через котел однакові:

Теплоносій проходить з котла в радіаторну систему безпосередньо, насосами «розганяється» по окремим контурам і через гідрострілку повертається прямо в котел.

Варіант 2. Витрата через систему опалення більше, ніж через котел. Це через те, що протоки в котлі малого діаметра. Тоді котел дає, скільки може, а система опалення забирає стільки, скільки їй потрібно:

Варіант 3. Витрата в системі опалення чомусь зменшилася. Тоді котел працює через гідрострілку «сам на себе», нагрівається і зупиняється:

У будь-якому випадку — при великих витратах з боку котлів або при великих витратах в системі опалення — гідрострілка погоджує між собою ці витрати.

Ще приклад використання Гідрострелка наводився в статті про двоконтурний газовий настінний котел, там йшлося про те, як підключити до двоконтурного котла бойлер непрямого нагріву.

ЯК ВИБИРАТИ ГІДРОСТРІЛКУ?

Гідрострілка вибирається за двома параметрами:

потужність (тут потрібно підсумувати теплову потужність всіх контурів системи)
загальний обсяг прокачується теплоносія.

Ці дані виводимо у себе вдома і в магазині підбираємо під них гідрострілку— читаємо до неї паспорт і звіряємо зазначені в ньому параметри зі своїми розрахунковими.

ЯК ЗРОБИТИ ГІДРОСТРІЛКУ ДЛЯ ОПАЛЕННЯ САМОМУ?

Чи можна зробити гідрострілку самостійно? Звичайно, можна, тільки потрібно правильно розрахувати розміри гідрострілку!

Розміри гідрострілки можна розрахувати за формулою:

— Де d — внутрішній діаметр, мм (це мінімальний діаметр, який буде підходити для даної котельні; якщо ви зробите діаметр більше, нічого страшного); W котла — потужність котла, кВт (якщо котлів більше, ніж один, то беремо сумарну максимальну потужність); дельта t — різниця між температурами теплоносія на вході і виході з котла.

Висота гідрострілки повинна дорівнювати шести внутрішніх діаметрів. Відстань між патрубками — 2… 3 внутрішніх діаметра.

ЯКІ ЩЕ ПРИСТРОЇ ПОВИННА МАТИ ГІДРОСТРІЛКА ДЛЯ ОПАЛЕННЯ?

Якщо в гідрострілку входить швидкий потік теплоносія, то тут він сповільнюється, через що виділяється розчинений у рідині газ (повітря в сенсі), накопичується у верхній частині гідрострілки. Щоб повітря звідси видаляти, зверху встановлений автоматичний розповітрювач:

Також випадає різна грязь, присутня в теплоносії. Для її видалення з гідрострілки внизу встановлюється кульовий кран. Видаляється бруд відкриванням цього крана час від часу.

Замість автоматичного повітрявідводчика можна поставити кран Маєвського, але тоді потрібно згадувати відкривати його регулярно. Тому краще вже автоматичний з відсічним клапаном. Клапан для того, щоб в будь-який момент, без зупинки системи можна було поміняти розповітрювач (вони іноді починають підтікати).

У покупних гідрострілок в комплекті бувають термометр і манометр, проте наявність таких приладів на гідрострілці не обов'язково, при бажанні і необхідності їх можна купити окремо і встановити в будь-якому іншому місці системи опалення.

ЯК УСТАНОВЛЮВАТИ ГІДРОСТРІЛКУ?

На всіх наведених фотографіях гідрострілка показана вертикально. Але її ж можна встановлювати і горизонтально і навіть під будь-яким кутом, працювати вона все одно буде. Потрібно лише врахувати напрямок торцевих патрубків, — щоб відведення повітря виконував своє призначення, і бруд можна було б теж видалити.

Ось тепер і думайте, потрібна гідрострілка для опалення у вашій системі або можна обійтися? Якщо це досить проста система — радіаторна однотрубная або двотрубна, — то обійдетеся, а якщо якась комбінована, то — гідрострілка вам (в сенсі, їй, системі) в допомогу.


3439 переглядів

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!