Насоси для опалення: як вибрати, правильно встановити і відремонтувати?

Насоси для опалення: як вибрати, правильно встановити і відремонтувати?

Розглянемо циркуляційні насоси для опалення: для чого вони потрібні, як влаштовані, які бувають і як встановлюються.

Для чого потрібен циркуляційний насос опалення?

В загалі, про призначення насоса, говорити сама назва «ціркуляційній»: Він потрібен для створення ціркуляції (руху) теплоносія в системі опалення.

 Які вигоди дає використання циркуляцiйного насосу?

У системах з природною циркуляцією теплоносія циркуляційний насос не потрібен. Однак, якщо в стару систему з труб великого діаметру встановити такий насос, то буде економія газу відсотків 20… 30! Погодьтеся, це приємно.

Звідки береться ця економія?

Завдяки циркуляційному насосу теплоносій циркулює в системі швидше і, відповідно, швидше повертається в котел. Топто теплоносій не встигає віддати все тепло, повертається в котел нагрітим, і навантаження для котла менше, адже доводиться менше підігрівати теплоносій, щоб знову відправляти його до опалювальних приладів.

Як маркують насоси до опалення?

Циркуляційні насоси маркуються за двома параметрами: по приєднувального розміру і по потужності. Наприклад, «25 — 40» або «32 — 40».

Перше число — приєднувальний розмір, друге — потужність або, по-іншому, висота підйому насоса. У наведених вище прикладах приєднувальні розміри — 25 і 32 мм (або, відповідно, 1 дюйм і дюйм з чвертю). Друге число — 40 — означає 4 метри водяного стовпа або 0.4 атмосфери.

Є насоси ще менш потужні, розраховані на 3 м, а є більш потужні, на 6 м і на 8 м. Зовні насоси різної потужності відрізняються тільки розмірами корпусу, а приєднувальний розмір у всіх один і той же.

У розділі з розрахунку системи опалення ми виконували гідравлічний розрахунок. Якраз він то і потрібніше був для вибору циркуляційного насоса по потужності, щоб встановлений насос впорався з гідравлічними опорами в опалювальній системі.

Крім названих параметрів, на корпусі насоса вказані споживання струму при різних режимах роботи насоса. Будь-які насоси для опалення мають три режими роботи, відповідно, три положення вимикача. У кожному режимі насос має певну продуктивність: обсяг теплоносія, який насос прокачує в годину. Найбільший обсяг прокачується в третьому режимі, найменший — в першому. Кожен режим відрізняється величиною споживаного електричного струму, що і зазначено в таблиці на корпусі насоса. З цієї таблиці видно, що навіть при максимальному навантаженні електроенергії насосом споживається дуже мало.

Як влаштований циркуляційний насос для опалення?

Пристрій циркуляційного насоса добре видно на наступному фото:

У звичайного (без електроніки) циркуляційного насоса замість електронної плати (8) коштує конденсатор і на клемній коробці перемикач швидкостей.

Нижче, на розрізі насоса, добре видно, як проходить теплоносій через насос:

Насос має чавунний корпус, всередині якого мотор. Або ж ротор прикручений до корпусу зовні. На валу мотора встановлена ​​крильчатка, яка захоплює заходить в корпус теплоносій і направляє його в іншу сторону.

Є насоси ще й з відведенням повітря, встановленим на корпусі. Але такі насоси зустрічаються рідко. У більшості насосів для стравлювання повітря є гвинт на корпусі мотора. Цей гвинт викручується при необхідності, повітря випускається, після чого гвинт знову закручується.

ЯКІ БУВАЮТЬ НАСОСИ ДЛЯ ОПАЛЕННЯ?


Побутові циркуляційні насоси

На фото вище циркуляційні насоси фірми GRUNDPOS и Wilo:

GRUNDPOS — це німецька фірма, її продукція дуже якісна. Насоси GRUNDPOS мають мінімальний відсоток браку і дуже працездатні.

Насоси для опалення, випущені німецькою фірмою Wilo, також мають хорошу якість. Хоча ціна їх менше.

ПРОМИСЛОВІ НАСОСИ ДЛЯ СИСТЕМ ОПАЛЕННЯ

На наступному фото насос здвоєний — для промислових систем опалення:

Для встановлення промислових насосів застосовуються не гайки, а фланці діаметром більше 50 мм.

Для чого застосовують здвоєні насоси? По-перше, для збільшення продуктивності, коли потужності одного насоса не вистачає, щоб прогнати теплоносій по системі з великою протяжністю (наприклад, при великих морозах). По-друге, другий насос може бути просто резервним на випадок поломки першого, і тоді можна бути впевненим, що система буде працювати, навіть якщо один насос вийде з ладу.

Насоси з таймером і термостатом

Такі насоси частіше ставлять в системи ГВ (гарячого водопостачання) з бойлером непрямого нагріву. Такі насоси мають можливість змінювати режим своєї роботи в залежності від температури води. Температура вимірюється термостатом, і насос регулює свою продуктивність в залежності від цієї температури: занадто гаряча вода — насос подає її менше, холодна — включається велика потужність, і подається більше гарячої води. Таймером задається час, коли насосу працювати не потрібно, наприклад, вночі, коли гарячою водою не користуються (тобто, якщо ми говоримо про гаряче водопостачання).

Насоси із частотними перетворювачами

Ці насоси для складних систем, у яких витрата теплоносія в різних петлях різна. Насос автоматично змінює швидкість крильчатки, чим і регулює необхідну витрату теплоносія. У таких насосів є можливість як ручного регулювання, так і автоматичного.

Циркуляційні насоси від різних виробників 

Крім Grundfos і Willo можуть зустрітися насоси DAB:

Це теж німецька компанія.

Від наших «азіатських друзів» можна зустріти насоси Sprut; 

Omnigena і Optima  начебто виробництва Польща:

Ці насоси мають меншу ціну, ніж німецькі, але не обов'язково через це гіршої якості, просто робоча сила в Китаї дешевше. І обробка зовнішніх чавунних поверхонь трохи менше гладка, що на роботі самого насоса, як ви розумієте, не позначається.

ЯК ПРАВИЛЬНО ВСТАНОВИТИ ЦИРКУЛЯЙІЙНИЙ НАСОС ДЛЯ ОПАЛЕННЯ?

У комплекті з насосом майже завжди йдуть всі гайки, потрібні для монтажу, і гумові кільця ущільнювачів.

Зверніть увагу на правильне розташування насоса, показане на малюнку:

Топто вал насоса повинен розташовуватися горизонтально, як би ви не «крутили» корпус.

При вертикальному розташуванні валу насос втрачає близько 30% продуктивності.

До насоса повинен бути доступ для обслуговування або заміни.

Перед насосом (з боку руху теплоносія) ставимо фільтр грубої очистки. А на випадок необхідності заміни насоса або чищення фільтра з обох сторін ставляться кульові крани.

Про маніпуляції з насосом при першому включенні можна ще прочитати в статті про запуск системи опалення.

Тепер про обв'язку насоса. Приклад обв'язки з металевими трубами показаний на фото: 

Ймовірно, що спочатку це була система опалення із сталевих труб, з природною циркуляцією, без насоса. Згодом додали насос, для чого зробили обвідну гілку (байпас), пристрій якої добре видно на фото.

При відключеній електриці або несправності насоса клапан  на прямій трубі відкривається, і система працює з природною циркуляцією. В інших випадках теплоносій йде по обвідний гілці, в напрямку за рухом циркуляційного насосу, від чого виходить економія енергоносія, про що йшлося на початку цієї статті.

Де краще встановити циркуляційний насос?

Встановлювати насос для опалення найкраще на обратці, перед котлом. Чому? З двох причин.

Перша. Насос при такій установці працює при більш низьких температурах, чому термін служби його буде довший.

Друга причина. Вгорі котла може збиратися повітря (особливо в підлогових котлах). Якщо насос на подачі, він тягне теплоносій з котла, від чого в верхній частині створюється вакуум, і тут котел може закипіти. Коли ж насос перед котлом, то він штовхає воду в котел, і завоздушенного простору вгорі котла не створюється котел повністю заповнений.

(Взагалі-то, це правило однозначно підходить лише для простих систем опалення, в яких тільки радіатори і тільки в одній будівлі; а ось для складних комбінованих систем опалення, скоріше за все, доведеться ставити розподільний колектор (гідрострілку), а циркуляційні насоси — на кожен контур окремо… але завдання цієї статті — загальне знайомство з насосами для опалення, так що заглиблюватися не будемо)

Як відремонтувати насос опалення?

Ми розберемо тут лише ті несправності циркуляційних насосів, з якими можна впоратися своїми руками.

Отже, насос включили, він гуде, але циркуляції теплоносія немає. Причина: крильчатка не обертається. Швидше за все тому, що закоксовавшіеся солями жорсткості. Найчастіше це буває на початку опалювального сезону, коли насос простояв з весни до осені без роботи. Солі жорсткості випадають між корпусом і крильчаткою через погану якість води, і мотору просто-напросто не вистачає потужності провернути крильчатку.

Проблему можна вирішити самостійно. Відкручуємо гайку і провертає вручну за допомогою будь-якого інструменту вал насоса разом з крильчаткою. Якщо провернути вийшло — далі мотор впорається сам. Якщо ж крильчатка закоксовавшіеся грунтовно, доведеться відкрутити ротор від корпусу і очистити крильчатку і корпус всередині від накипу. Після чого зібрати насос в зворотному порядку. Усе.

І підсумовуючи, відповімо на запитання: якої фірми вибрати насос для опалення? Як вже говорилося вище, найнадійніші — це німецькі насоси Grundfos і Wilo. І хоча вони за ціною дорожче, а інші марки цілком відповідають заявленим параметрам, то при наявності коштів краще поставити… то, що краще. Ну а вирішувати все ж вам. Успіхів.
 


2768 переглядів

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!