Розширювальний бак на опалення: види, конструкція, принцип дії і правила монтажу.

Розширювальний бак на опалення: види, конструкція, принцип дії і правила монтажу.

Наступне обладнання з серії допоміжного — це розширювальний бак на опалення. У цій статті буде розглянуто все, що стосується даного пристрою.

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБЕН РОЗШИРЮВАЛЬНИЙ БАК ОПАЛЕННЯ?

Розширювальний бак виконує дві важливі функції.

Перше. Розширювальний бачок працює для компенсації теплового розширення в системі. Що це означає? При нагріванні теплоносій збільшується в об'ємі. Для того щоб не пошкодити трубопровід і котел (котли теж розраховані на певний тиск), і ставиться розширювальний бак на опалення.

При відсутності даного пристрою надлишок теплоносія шукав би інший шлях до виходу, тиск в системі підвищувався б до тих пір, поки в самому слабкому місці не утворися прорив рідини.

Друге, для чого потрібен розширювальний бак, — це компенсувати гідроудари в системі опалення. Про що тут мова?

Циркуляційний насос (якщо він керується автоматично в залежності від температури в будинку) може включатися і вимикатися. При включенні насоса тиск на короткий проміжок часу значно підвищується, тобто, як раз і відбувається те, що називається гідравлічним ударом. Щоб цей удар не вплинув негативно на пристрої системи опалення, розширювальний бак і компенсує надлишковий тиск. Це свого роду буфер системи опалення.

ВИДИ РОЗШИРЮВАЛЬНИХ БАКІВ

На фото нижче видно, що розширювальних баків різних розмірів багато:

У старих системах опалення з металевими трубами бак зазвичай розташовувався в найвищій точці, куди видавлювалися все надлишки теплоносія. Але в закритих системах їм (лишків) діватися нікуди. Тому були придумані такі баки, як на фото вище.

Все розширювальні баки для систем опалення пофарбовані в червоний колір.

У продажу є баки синього кольору — для системи водопостачання:

Вони майже нічим не відрізняються від баків для опалення. Єдина відмінність — в них діафрагма з харчової гуми. У баках ж для систем опалення діафрагма зі звичайної гуми, технічної.

Є баки плоскі:

— І ось такі:

Ці баки використовуються в настінних газових котлах. Вони або збоку котла, або на задній стінці котла.

Є ще білі баки:

Виробники кажуть, що ці баки для водопостачання, як холодного, так і гарячого. Вони зазвичай застосовуються разом з бойлерами непрямого нагрівання і служать для компенсації розширення сантехнічної води в бойлері.

ЯКИМ ПОВИНЕН БУТИ ОБСЯГ РОЗШИРЮВАЛЬНОГО БАКА ДЛЯ ОПАЛЕННЯ?

Тут скажу лише, що цей обсяг вибирається з розрахунку 15% від обсягу системи, якщо теплоносій вода. І 20% — якщо теплоносій антифриз. В окремій же статті докладно розповідається, як розраховувати обсяг розширювального бака для опалення.

ЯК ВЛАШТОВАНИЙ РОЗШИРЮВЛЬНИЙ БАК НА ОПАЛЕННЯ?

Не залежно від виду розширювальні баки мають всього два варіанти пристрою:

Перший варіант. Бак має металевий корпус, що складається з двох половин, завальцованних один з одним. З одного боку знаходиться горловина для приєднання до системи опалення. Зі зворотного боку є ніпель, через який закачується повітря. Усередині корпусу знаходиться діафрагма.

У другому варіанті все те ж саме, тільки замість діафрагми груша, зрозуміло, теж гумова.

Закономірне питання: який пристрій розширювального бака краще? Якщо в першому варіанті відбудеться пошкодження діафрагми, то поміняти її можна, т. К. Її краю завальцьовані між половинками корпусу намертво. Доведеться купувати новий бак.

У другому ж варіанті виконання поміняти тільки грушу цілком реально. Тобто по грошах це обійдеться дешевше. Висновки робіть самі, в реальності ж вихід з ладу розширювального бака явище вельми рідкісне.

Перевірити ж, порвалася чи діафрагма, дуже просто: натискаємо на клапан, який для закачування повітря в бак, якщо з нього пішла вода замість повітря, значить, діафрагма пошкоджена.

ЯК ПРАЦЮЄ  РОЗШИРЮВЛЬНИЙ БАК НА ОПАЛЕННЯ?

Коли бак порожній, діафрагма займає більшу частину обсягу. Решта обсяг займає повітря або азот, який закачують на заводі-виробнику.

При розширенні теплоносій починає надходити в порожнину між корпусом і діафрагмою. При охолодженні теплоносія і, природно, при зменшенні його обсягу стиснене повітря починає видавлювати теплоносій назад в систему. Як бачите, все тут досить просто.

Про розширювальний бак на опалення є ще кілька статей в розділах з розрахунку системи опалення і по монтажу, але всьому свій час.


1252 перегляда

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!