Група безпеки для опалення.

Ще один важливий пристрій — група безпеки для опалення, по-іншому так званий «блок безпеки».
З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ ГРУПА БЕЗПЕКИ СИСТЕМИ ОПАЛЕННЯ?
Група безпеки для системи опалення складається з корпусу, на якому встановлено три прилади: манометр, запобіжний клапан і автоматичний розповітрювач:
Група безпеки для опалення: зліва направо — запобіжний клапан, автоматичний розповітрювач, манометр
Розглянемо ці прилади кожен окремо.
ЗАПОБІЖНИЙ КЛАПАН
Завдання запобіжного клапана — вберегти систему опалення від занадто великого тиску.
Запобіжний клапан розрахований на певний тиск і при перевищенні цього тиску спрацьовує, тому що — скидає зайве.
Взагалі-то, за компенсацію зайвого тиску в опалювальній системі відповідає розширювальний бак: вода при нагріванні розширюється — її надлишки витісняються в розширювальний бак, чим і зберігається тиск в системі постійним, а система — цілою. При цьому загальна кількість теплоносія у всій системі опалення залишається однаковою.
Але буває, що розширювальний бак чомусь не спрацював. Для такої неприємності і ставиться запобіжний клапан, через який зайва вода скинеться з системи. Щоб вода витікала не на підлогу, приєднуємо трубочку до різьби збоку і виводимо цю трубочку в каналізацію. Висновок: каналізація в котельні дуже бажана.
Важливо! Антифриз в каналізацію скидати не можна!
Зверху запобіжного клапана є рукоятка (червона, схожа на вентиль водопровідного крана). За допомогою цієї рукоятки перевіряємо працездатність запобіжного клапана. Працездатність клапана перевіряється дуже просто: повернули рукоятку у напрямку, вказаному стрілкою — вода потекла, відпустили рукоятку — перестала текти, значить, клапан справний, можемо спати спокійно. Якщо ж вода продовжує підтікати, відкрийте і закрийте вдруге, втретє… зазвичай течія припиняється.
Але якщо клапан наполегливо воду не тримає, доведеться його замінити. І чим швидше, тим краще, тому що його працездатність важлива.
Теплоносій через запобіжний клапан може підтікати через нещільну посадку клапана в сідло (для непосвячених звучить, як дурниця, але це так).
Випускають запобіжні клапани розраховані на різний тиск тому, його підібрати потрібно, виходячи з тиску, на який розрахований наш котел. Для системи опалення приватного будинку купуємо клапан на 3 атм.
Припустимо, у продажу немає групи безпеки з потрібним клапаном. Тоді купуємо перераховані прилади окремо і збираємо блок безпеки своїми руками.
МАНОМЕТР
Манометр — це прилад для контролю тиску в системі опалення.
Як і запобіжні клапани манометри є розраховані на різний тиск, підбирати манометр потрібно такий, щоб їм було зручно користуватися: одного погляду на прилад має бути достатньо для визначення його показань, без будь-яких обчислень.
Висновок: тому що тиск в системі опалення приватного будинку має бути між 2 і 3 атм., То і манометр обираємо не більше, ніж на 4 атм .:
У манометрі дві стрілки: червона — контрольна, чорна — робоча. Червона встановлюється вручну на потрібну позначку (як правило, 2 атм., Для стаціонарних котлів більше не рекомендується, а взагалі, уточнюємо в паспорті котла). Якщо при роботі опалення робоча стрілка відхилилася далі червоної — тривога! Щось «полетіло»!
АВТОМАТИЧНИЙ РОЗПОВІТРЮВАЧ
Вся група безпеки ставиться зверху котла тому що розповітрювач повинен знаходитися в найвищій точці, куди спрямовуються бульбашки повітря.
Детально ж про цей пристрій читайте в статті Автоматичний розповітрювач: призначення, збірка, монтаж
ДЕ ВСТАНОВЛЮВАТИ ГРУПУ БЕЗПЕКИ?
Якщо котел у вас настінний, то за вас постаралися виробники: блок безпеки всередині або на задній стінці котла вже є.
А ось для підлогового котла потрібно купувати групу безпеки окремо і врізати в систему своїми руками. Де? На трубі, що подає, як можна ближче до котла, але не далі 1… 1.5 м від котла.
Манометр повинен розташовуватися так, щоб його показання були видні без напрягу, при будь-якому відвідуванні котельні. Теплоносій, що випливає через запобіжний клапан, теж повинен бути легко помітний, бо про таке явище потрібно знати обов'язково!
Важливо! Між котлом і групою безпеки ніякі вентилі не ставляться!
ЯКІ БУВАЮТЬ ГРУПИ БЕЗПЕКИ ДЛЯ ОПАЛЕННЯ?
Блоки безпеки бувають різних конфігурацій, наприклад, такі:
Або ув'язані в один корпус:
ще є такі види:
Ну і багато різних інших можна зустріти в продажу, але зовнішність не важлива, тому що працюють всі блоки безпеки однаково, а вибирати потрібно, як було сказано вище, по тиску, на який розрахований запобіжний клапан і манометр.
ЯК ЗРОБИТИ ГРУПУ БЕЗПЕКИ СВОЇМИ РУКАМИ?
Чи можна зробити блок безпеки самостійно? Так. Купити окремо манометр, запобіжний клапан і автоматичний розповітрювач і з'єднати їх один з одним за допомогою трійників, перехідників, сгонов і т. П.
Корпус для групи безпеки можна навіть зварити з залізних з'єднань, або спаяти з обрізків поліпропіленових труб і фітингів, що обійдеться набагато дешевше заводського виробу, в якому багато латуні.
Тільки потрібно розуміти, що групу безпеки з поліпропілену можна ставити тільки в низькотемпературних системах опалення (тепла підлога, а не радіатори!). Чому? Якщо теплоносій з якихось причин нагріється вище 95 градусів, то поліпропілен зруйнується з усіма наслідками, що випливають (не тільки наслідками, а й окропом!)
Ось так, група безпеки для опалення зробить ваше життя спокійним в опалювальний сезон.