Під'еднання до колектора труб обігріву підлоги

Під'еднання до колектора труб обігріву підлоги

У цій статті розберемо під'еднання до колектора труби обігріву підлогі. Показано це на прикладі металопластикової труби, але, наприклад, труба PEX приєднується так само.

 ЯК РОЗРАХОВУЄТЬСЯ ДОВЖИНА ТРУБИ ДЛЯ ТЕПЛОЇ ПІДЛОГІ?

 Ще раз нагадаю про вибір довжини труби. Розраховується довжина труби, виходячи з необхідної потужності теплої підлоги, яка в свою чергу випливає з тепловтрат приміщення (все це визначалося в розділі (Розрахунок теплої водяної підлоги). І потужність теплої підлоги залежить від кроку укладання труби. Візьмемо середній крок у 200 мм. При такому кроці витрата труби приблизно 5.2-5.5 метрів погонних на 1 м2 площі. Ще потрібно врахувати, що бухти можуть бути різної довжини (50, 100, 200 м), на відріз, тому, розрахувавши точну кількість контурів і довжину контурів, потрібно або довжини контурів підігнати під бухти, або бухти брати по довжині контурів. Ну і пару слів про труби. На трубі нанесені дані: витримується тиск, температура. Металопластикові труби в магазині не треба питати безшовні! Безшовних металопластикових труб не існує. А існують дві базові технології виробництва металопластикових труб: за допомогою однієї з них виходить металопластикова труба з алюмінієвою трубою всередині, краї якої зварені внахлест ультразвуком, в іншій технології краю алюмінієвої труби зварені встик TIG або лазерним зварюванням. Тобто зварні шви є абсолютно у всіх металопластикових трубах.

Металлопластковие труби з алюмінієвим шаром звареним встик і нахлест мають однакові геометричні розміри з певними стандартами

При дотриманні технологій в обох випадках виходять труби відповідні вимогам так званого ГОСТУ: «Труби напірні багатошарові для систем водопостачання та опалення» зі стандартами відповідності. І за своїми основними характеристиками: внутрішнього та зовнішнього діаметрів, робочим тиску і температурі труби є аналогами. І все ж, є ряд особливостей обумовлених відмінностями в технології.

От же вони всі мають шов. Але зварені ті шви різними способами. Методи зшивання вказуються маленькими латинськими літерами і означають: а — піроксідний метод, б — за допомогою силану, з — за допомогою потоку спрямованих електронів, д — методом азос з'єднання молекул. Значення PP-R, PE-R, PE-X говорять про те, що труби виготовлені з поліпропілену, поліетилену або зшитого поліетилену відповідно.

 Плівку з бухти металопластикової труби знімаємо вручну, без залучення ножа, — щоб не пошкодити трубу!

 ДВА ВАРІАНТИ МОНТАЖУ ТРУБ ТЕПЛОЇ ПІДЛОГИ ДО КОЛЕКТОРІВ

 Отже, є два варіанти:

 1) колектора ще немає, але місце для нього визначено. Тоді ви кріпите кінці труби на стіні у відведеному для колектора місці і виконуєте укладання труб теплої підлоги, а до цієї статті повернетеся, коли монтаж колектора буде виконаний;

 2) колектор змонтований, і ви кріпите труби відразу її виходам і далі розкочуєте по приміщеннях.

 Другий варіант правильніше і тому краще, але в житті, як кажуть, буває всяке… Розглядати ж тут будемо саме правильний варіант.

 МОНТАЖ МЕТАЛОПЛАСТІКОВИХ ТРУБ ДО КОЛЕКТОРІВ

 Починати монтаж труби теплої підлоги краще всього з найпростішої петлі.  Отже, є колектор, потрібно кріпити до нього трубу теплої підлоги:

Монтаж труби до виходів колектора виконується за допомогою так званого євроконуса, до складу якого входять накидна гайка, обтискна шайба і втулка, на яку надівається металопластикова труба. На фото колектор жовтий, євроконус білий:

Кілька слів про євроконус: раніше і зараз євроконус йде певного розміру: 16 мм або 20 мм. Зараз появився євроконус, якій йде одночасно на трубу і 16 і 18 мм. Щоб 16-й євроконус підійшов на 18-ю трубу, діаметр втулки збільшили на 1 мм. Результат — надіти на таку втулку трубу 16 мм стало тяжко (а саме вона найчастіше застосовується для теплої підлоги в житлових приміщеннях).

 Тому, перед надяганням 16-й труби на втулку, потрібно ще раз переконатись що ви купили потрібний евроконус що йде не на два розміри, і, якщо це не так, розширити трубу якимось чином. Наприклад, вставити свердло (без дрилі, просто свердло) 12 мм і почати прокручувати його, розширюючи трубу. Ну і фаску всередині труби теж зняти обов'язково, щоб труба при надяганні на втулку НЕ задерла гумові ущільнювачі. Але такі евроконуси скоріше виняток, а не правило. За звичаем все робиться звичайним інструментом. Є спеціальні калібратор, якими труба вирівнюється після відрізання. Калібратор може бути один для труб різних діаметрів. Або ж кожен для одного діаметра. На подібних калібраторах є і ножі, якими знімається заодно і фаска під кутом 30 градусів — всередині труби:

Для вирівнювання труби і зняття фаски  просто вставляємо в трубу і кілька разів провертаєм:

 Оглянте деталі. Не використовуйте обтискне кільце з задирками. При зачистці фасок на трубі або при знятті задирок очищаємий торець труби направляємо вниз, щоб стружка не потрапила всередину. Далі, на трубу надівається накидна гайка і цангові кільце (воно ж — обтискна шайба):

Труба кріпиться під колектором. При цьому стежимо, щоб труби подачі та обратки НЕ переплітались між собою і пам'ятаємо про акуратність при згинанні труб. Якщо доводиться підключати до колектора кілька петель, краще робити це послідовно: спочатку підключити першу петлю до подачі, укласти її у відповідному місці, потім другий кінець приєднати до обратки, потім так само другу і т. д., — щоб не заплутатися.

 Після укладання й закріплення труба відрізається за розміром. Повторимо: після відрізання трубу розгортаємо свердлом або калібратором. Всередині трубу трохи зачищаємо від задирок, щоб при кріпленні труби, гумові ущільнювальні кільця не задерлися. Вставляємо втулку, яку можна акуратно забити чимось пластмасовим або дерев'яним, але не залізним. І приєднуємо до колектора. При з'єднанні труби з втулкою стежимо, щоб ущільнювальні кільця не злізли з посадочних місць.

Накидні гайки, до коллектора, спочатку закручуємо вручну, потім підтягуємо спеціальним ключем або газовим. На цьому етапі важливо не перетягнути гайку, щоб на трубі не утворився надріз, який може під тиском лопнути. Краще поки не дотягнути гайку; потім при обпресуванні системи, при появі течі в цих місцях, гайки можна буде дотягнути — невеликими зусиллями, потроху! Якщо є можливість, залишаємо довжину труби у колекторній шафі з невеликим запасом — на всяк випадок, може бути, виникне необхідність її потім підрізати.

Взагалі, працюючи з металопластикової трубою, слід заздалегідь обдумувати свої наступні кроки. На фото нижче видно труби подачі і обраткі, від декількох контурів приєднаних до кінцівок колекторів:

Решта труб кріпится до колектора так само. Для виведення труби з підлоги до колектора під кутом 90 градусів можна використати напрямні відводи S-подібної форми, але це не обов'язково. Після монтажу петлі потрібно підписати трубу: довжину петлі і опалювальне приміщення.  До одного колектора допускається приєднувати труби різної довжини, але, довші — ближче до насоса, а більш короткі — далі.

 Важливо! Ділянки труб біля колектора потрібно укладати в гофру (див. фото нижче), оскільки стяжка в якійсь мірі тягне трубу, отчого з'єднання на колекторі може потекти.

Отже, монтаж труби теплої водяної підлоги до колектора — справа цілком посильна, потрібно тільки виконувати прості правила поводження з металопластикової трубою, про що ще не раз будем нагадувати в слідуючий статті про укладання труб теплої підлоги. Але для повноти охоплення теми монтажу труб я ще розповім про монтаж прес-фітингами.


1361 перегляд

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!